Antalya’daki teleferik faciasında ihmal mi var? Oklar CHP’li belediyeyi işaret ediyor

Antalya’da teleferik faciası! Kurtarma çalışmaları sürüyor

Antalya’daki Tünektepe Teleferik Tesisi’nde direklerden birisi henüz belirlenemeyen nedenle devrildi. Devrilen direğe çarparak parçalanan kabindeki 8 kişi kayalık alana düştü. Korkunç kazada 1 kişi hayatını kaybederken, 7 kişi olay anında 3 kişi de tahliye esnasında yaralandı. Kazanın ardından teleferik sisteminin durması nedeniyle havadaki 25 kabinde 184 kişi mahsur kaldı. Kaza sonrası havada saatlerce mahsur kalan 184 kişiden 128’i kurtarıldı, 8 kabindeki kurtarma çalışmaları sürüyor.

BELEDİYE İŞLETİYOR

Gerilim filmlerini aratmayan olayın meydana geldiği Tünektepe Teleferik Tesisi’nin Antalya Büyükşehir Belediyesi iştiraki Anet A.Ş.’nin işlettiği belirlendi.

2016 yılında inşa edilen Tünektepe Teleferik Tesisi’nin 8 Kasım 2017’de ruhsat alarak faaliyetlerine başladığı bildirildi.

CHP’Lİ BAŞKAN YÖNETİYOR

Teleferik faciasındaki sorumlu ANET A.Ş firmasının Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü’nü, CHP’li Mesut Kocagöz yapıyor.

Mesut Kocagöz, 2019 yerel seçimlerini CHP’li Muhittin Böcek’in kazanmasının ardından ANET A.Ş’nin başına getirilmişti. Kocagöz, 5 yıldır ANET A.Ş Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyordu.

Kocagöz, 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Kepez Belediye Başkanı seçilmişti.

TMMOB’A BAKIM BAŞVURUSU YAPILMAMIŞ

Direği devrilerek bir kabinin parçalanmasına sebep olan teleferik işletmesindeki yıllık periyodik bakımların yapılıp yapılmadığı sorusu gündeme gelirken, TMMOB’dan çarpıcı açıklama geldi.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan TMMOB Makine Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı İbrahim Atmaca, tesisin ruhsatlandırma sonrası yapılması gereken yıllık periyodik kontrollerinin TMMOB tarafından gerçekleştirilmediğini ve kendilerine bu yönde bir talep gelmediğini açıkladı.

Periyodik kontrol mekanizmasının piyasanın insafına bırakılmaması gerektiğine vurgu yapab Atmaca, teleferik, asansör ya da diğer kaldırma ve iletme araçlarının, her türlü iş ekipmanının ilk ruhsatlandırılması, bakımları ve periyodik kontrollerinin son derece önemli olduğunu belirtti.

Atmaca, şu bilgileri paylaştı:CHP’Lİ BÖCEK’TEN İLK AÇIKLAMA

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, kentteki teleferik kazasıyla ilgili yaptığı ilk açıklamada, teleferiğin 2017’de kendisinden önceki dönemde faaliyete geçtiğini ve belediye şirketi bünyesinde hizmet vermeye devam ettiğini dile getirdi.

Teleferiğin yıllık ağır ve rutin normal bakımlarının hepsinin yapıldığını öne süren Böcek, “Yılbaşından sonra ağır bakımı protokolü, anlaşması zaten yapılmış. Sezon açılışı 5 Mart’ta başlamıştı. Bu talihsiz olayla ilgili bütün amacımız şu anda 100’e yakın vatandaşımızın bir an önce kurtulması. Diğer konularda zaten gerekli çalışmaları yapacağız” dedi.

KAYNAK: AJANSLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir